Web Tasarımı nedir?

Web tasarımı, içeriği çevrimiçi olarak planlama, kavramsallaştırma ve düzenleme sürecidir. Bugün, bir web sitesi tasarlamak, web sitesinin genel işlevselliğini içerecek şekilde estetiğin ötesine geçiyor. Web tasarımı ayrıca web uygulamalarını, mobil uygulamaları ve kullanıcı arayüzü tasarımını içerir.

Çerkezköy Web Tasarım

Web tasarımının Google gibi arama motorlarındaki performansınız üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini biliyor muydunuz ? Bu makale size sadece iyi görünmekle kalmayıp aynı zamanda düzgün çalışan ve aramada üst sıralarda yer alan bir web sitesinin nasıl oluşturulacağı konusunda bazı yararlı bilgiler verecektir.

Bu yazıda şunları ele alacağız:

 • İlham Bulmak
 • Web Tasarım Aracı Seçme
 • Görsel öğeler
 • Fonksiyonel Öğeler
 • Web Tasarımı Türleri: Uyarlanabilir ve Duyarlı
 • İlham Bulmak
Çerkezköy Web Tasarım


Tasarımcılar her yerde ilham arıyor. İşte yaratıcılığınızın gelişmesine yardımcı olacak en iyi sitelerden bazıları:

 • Behance
 • Pinterest Benzer fikirler
 • Awwwards
 • Web tasarımı ilhamı
 • Site Inspire

Web Tasarım Aracı Seçme

Bir web sitesi tasarlamanın iki ana yolu vardır: bir masaüstü uygulaması kullanmak veya bir web sitesi oluşturucu kullanmak. Kullanmaya karar verdiğiniz araç, ekibinizin büyüklüğüne, bütçenize ve oluşturmak istediğiniz sitenin türüne ve teknik gereksinimlerine göre büyük ölçüde değişecektir.

Masaüstü Uygulamaları

Masaüstü uygulamaları, tasarımcıların tasarımlarını oluşturmasını ve daha sonra tasarımı koda dönüştürebilecek bir geliştirme ekibine göndermesini gerektirir. Web sitelerini tasarlamak için en popüler masaüstü uygulamaları Photoshop ve Sketch’tir .

Tipik olarak bu, büyük ve / veya karmaşık web siteleri için standarttır çünkü tüm teknik zorluklar geliştirme ekibine aktarılırken tasarımcının genel görünüm ve hisse odaklanmasına izin verir. Ne yazık ki, bu süreç pahalı ve zaman alıcı olabilir çünkü birden fazla kaynak, beceri seti ve ekip üyesi gereklidir.

Bir geliştiriciyi dahil etmekten kaçınmak için, daha az teknik gereksinim içeren bir web sitesi tasarlamak için bir web sitesi oluşturucu kullanmak yararlıdır.

Web Sitesi Oluşturucular

Bugün piyasada çok çeşitli özellikler ve hizmetler sunan birçok web sitesi kurucusu var. Wix , Squarespace , Webflow ve WordPress , tasarım yetenekleri, şablon seçenekleri, fiyat ve genel düzenleme deneyimi açısından farklılık gösteren popüler web sitesi oluşturucuların yalnızca birkaç örneğidir. Araştırmanızı yaptığınızdan, ücretsiz denemeler yaptığınızdan ve web sitenizin ihtiyaçlarına en uygun platformun hangisi olduğunu belirlediğinizden emin olun.

Web sitesi kurucuları, farklı yapı deneyimleri sunan uyarlanabilir veya duyarlı web siteleri oluşturur. Bu kavramlar aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışılacaktır, böylece hangi inşaatçıların sizin için çalışacağını en iyi şekilde anlayabilirsiniz. Nasıl kod yazacağınızı bilmiyorsanız, çeşitli web sitesi tasarım araçlarının özgürlüklerine ve sınırlamalarına aşina olmanız çok önemlidir. Örneğin, WordPress en çok kullanılan web sitesi platformu olmasına rağmen , sınırlı özelleştirme seçenekleri nedeniyle görsel tasarımcılar arasında popüler değildir.

Bir web sitesi oluşturmaya başlamadan önce, web sitenizin ihtiyaçlarını belirleyin: Bir fotoğraf galerisi mi oluşturuyorsunuz? Sitenizi ne sıklıkla güncelleyeceksiniz? Bir iletişim formuna ihtiyacınız var mı? Bu hedeflere etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir web sitesi kurucu seçin.

Web Tasarım Öğeleri

Bir web sitesi tasarlarken, hem sitenin görünümünü hem de işlevselliğini göz önünde bulundurmak önemlidir. Bu unsurları entegre etmek, sitenin genel kullanılabilirliğini ve performansını en üst düzeye çıkaracaktır. Sitenizin kullanılabilirliği, gezinmesi kolay bir arayüz, uygun grafik ve resim kullanımı, iyi yazılmış ve iyi yerleştirilmiş metin ve bir renk şeması gibi öğeleri içerir. Sitenizin performansı, hızı, sıralaması, aranabilirliği ve hedef kitlenizi yakalama becerisi ile ilgilidir.

Görsel Öğeler

Her şeyin birlikte iyi çalıştığından emin olmak için web sitenizi tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken öğelere hızlı bir genel bakış burada. Her bölüm, başlamanıza yardımcı olacak ipuçları ve püf noktaları sağlayacaktır.

Temel olarak, web sitenizin görünümü ve metni el ele gider. Dengeli öğelerle uyumlu bir tasarım oluşturmak için içerik yazarlarınızın ve tasarımcılarınızın birlikte çalışması önemlidir. Grafiklerinizi ve resimlerinizi tamamlamak için metin parçaları oluşturmaya (metin bloklarını kullanarak) odaklanın.

Yazı tipleri

Genel tasarımınızı tamamlayan bir yazı tipi seçin. Yazı tipi, renk düzeniniz, grafikleriniz, resimlerinizle eşleşmeli ve web sitenizin genel tonunu güçlendirmelidir. Canva’nın Font Combinator gibi araçlar, fontunuz için mükemmel bir eşleşme bulmanıza yardımcı olabilir. WordPress gibi web tasarım araçları, uygulamalarında çok sayıda yazı tipi eşleştirmesi bile içerir .

Renkler

Renkler, bir web sitesi tasarlarken dikkate alınması gereken en önemli unsurlardan biridir. Renk psikolojisi hakkında birçok yanlış anlama olduğunu ve web sitenizin genel tasarımını ve tonunu tamamlayan renklere odaklanmanın daha önemli olduğunu unutmayın. Renk düzeninizi markanızla ve hedef kitlenize iletmek istediğiniz mesajlarla uyumlu hale getirin.

Yerleşim

İçeriğinizi düzenlemeye nasıl karar verdiğiniz, sitenizin hem kullanılabilirliği hem de işlevselliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Bir düzen seçerken uyulması gereken belirli kurallar yoktur, ancak akılda tutulması gereken birkaç ana ilke vardır . Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan ve iletmek istediğiniz mesajlardan uzaklaşabilecek aşırı uyarıcı bir düzen kullanmaktan kaçındığınızdan emin olun.

Şekiller

Web tasarımında grafik öğelerin kullanılması, metin ve görüntülerin sorunsuz bir şekilde bütünleştirilmesine yardımcı olabilir ve sitenin genel görünümüne yardımcı olabilir. Güzel renkleri ve şekilleri birleştirmek, site ziyaretçilerinizin dikkatini çekmenize yardımcı olabilir ve sitenizin genel akışına katkıda bulunabilir.

Boşluklar

Boşluk, görsel olarak hoş ve gezinmesi kolay web siteleri oluşturmak için önemli bir unsurdur. Tasarımınızdaki her öğe, bir şekilde boşluk içerecektir. Metin, fotoğraf ve grafikleri mükemmel şekilde dengeleyen bir tasarım oluşturmak için beyaz alanın uygun kullanımı çok önemlidir. Boşluğunuzu tutarlı tutmak, kullanıcılarınızın web sitenizde kolaylıkla gezinmesine yardımcı olabilir. Boşluk kavramı , kesinlikle modern web tasarımcılarının bir önceliğidir.

Resimler ve Simgeler

Şaşırtıcı tasarımlar pek çok bilgiyi sadece birkaç saniye içinde iletebilir. Bu, güçlü görüntülerin ve simgelerin kullanımıyla mümkün olur. Mesajınızı destekleyen ve güçlendiren resimleri ve simgeleri seçin. Stok resimler ve simgeler için hızlı bir Google araması binlerce seçenek oluşturacaktır. Aramanızı basitleştirmeye yardımcı olmak için işte birkaç favori:

Ücretsiz resimler ve simgeler için ziyaret edebileceğiniz siteler;

 • Pexels
 • Unsplash
 • IconMonstr
 • Premium resimler ve simgeler
 • Shutterstock (Getty)

Videolar

Videoları web tasarımına entegre etmek, tasarımcılar arasında giderek daha popüler hale geliyor. Doğru kullanıldığında videolar, kullanıcıların metin veya resim yoluyla düzgün şekilde iletilemeyen bir mesajı deneyimlemesine veya anlamasına yardımcı olabilir. Bir restoranda televizyon ekranının olması gibi, ziyaretçilerin gözlerinin hareketli görüntülere çekileceğini unutmayın. Videolarınızın diğer önemli unsurlarla rekabet etmediğinden veya bu unsurlardan uzaklaşmadığından emin olun.

İşlevsel Öğeler

Web sitenizi tasarlarken bu işlevsel unsurların dikkate alınması zorunludur. Düzgün çalışan bir web sitesi, arama motorlarında üst sıralarda yer almak ve kullanıcılarınıza mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çok önemlidir.

Navigasyon

Web sitenizin gezintisi, web sitenizin düzgün çalışıp çalışmadığını belirleyen ana unsurlardan biridir. Hedef kitlenize bağlı olarak, gezinmeniz birden çok amaca hizmet edebilir: ilk kez ziyaretçilerin sitenizin sunduğu şeyleri keşfetmesine yardımcı olmak, geri dönen ziyaretçiler için sayfalarınıza kolay erişim sağlamak ve her ziyaretçinin genel deneyimini iyileştirmek. Navigasyonla ilgili daha fazla ipucu için bu en iyi uygulamalara göz atın .

Kullanıcı Etkileşimleri

Site ziyaretçilerinizin, cihazlarına bağlı olarak sitenizle etkileşimde bulunmanın birden fazla yolu vardır (kaydırma, tıklama, yazma, vb.). En iyi web sitesi tasarımları, kullanıcıya kontrolün kendisinde olduğu hissini vermek için bu etkileşimleri basitleştirir. İşte birkaç örnek:

Ses veya videoları hiçbir zaman otomatik olarak oynatma
Tıklanabilir olmadığı sürece metnin altını asla çizmeyin
Tüm formların mobil uyumlu olduğundan emin olun
Pop up’lardan kaçının
Kaydırma hareketinden kaçının

Animasyonlar

Tasarımınızın ziyaretçilerin dikkatini çekmesine yardımcı olabilecek ve ziyaretçilerinizin geri bildirim vererek sitenizle etkileşime girmesine olanak tanıyan tonlarca web animasyon tekniği vardır. Örneğin, “beğen” düğmeleri veya formları eklemek, sitenizin ziyaretçilerinin ilgisini çekebilir. Web tasarımında yeniyseniz, geliştirici müdahalesini önlemek için animasyonlarınızı basit tutmanızı öneririz.

web tasarım
web tasarım

Hız

Kimse yavaş bir web sitesini sevmez. Bir sayfanın yüklenmesi için birkaç saniyeden fazla beklemek zorunda kalmak, bir ziyaretçinin sitenizde kalmasını veya sitenize geri dönmesini çabucak caydırabilir. Ne kadar güzel olursa olsun, siteniz hızlı yüklenmezse aramada iyi performans göstermeyecektir (yani Google’da üst sıralarda yer almayacaktır).

En iyi site oluşturucular, genellikle daha hızlı yükleme süreleri için içeriğinizi sıkıştırır, ancak bunun garantisi yoktur. Sitenizde sahip olacağınız içerik için hangi site oluşturucuların en iyi sonucu vereceğini araştırdığınızdan emin olun. Örneğin, WordPress, büyük ve / veya birden çok fotoğraf içeren siteler için hızlı yükleme süreleri sağlamak için görüntülerinizi optimize eder.

Site Yapısı

Bir web sitesinin yapısı hem kullanıcı deneyiminde (UX) hem de arama motoru optimizasyonunda (SEO) önemli bir rol oynar. Kullanıcılarınız herhangi bir yapısal sorunla karşılaşmadan web sitenizde kolayca gezinebilmelidir. Sitenizde gezinmeye çalışırken kullanıcılar kayboluyorsa, muhtemelen “tarayıcılar” da vardır. Tarayıcı (veya bot), web sitenizde arama yapan ve işlevselliğini belirleyebilen otomatik bir programdır. Yetersiz gezinme, kötü bir kullanıcı deneyimine ve site sıralamasına neden olabilir.

Tarayıcılar Arası ve Cihazlar Arası Uyumluluk

Harika bir tasarım tüm cihazlarda ve tarayıcılarda gösterişli görünmelidir (evet, Internet Explorer bile). Sitenizi sıfırdan oluşturuyorsanız, bu sıkıcı süreci daha hızlı ve daha verimli hale getirmek için tarayıcılar arası bir test aracı kullanmanızı öneririz . Öte yandan, bir web sitesi oluşturma platformu kullanıyorsanız, tarayıcılar arası test, genellikle tasarıma odaklanmanıza izin veren şirketin geliştirme ekibi tarafından gerçekleştirilir.

Web Sitesi Tasarımı Türleri: Uyarlanabilir ve Duyarlı

Uyarlanabilir ve duyarlı web sitelerinin artılarını ve eksilerini anlamak, web sitesi tasarım ihtiyaçlarınız için hangi web sitesi oluşturucunun en iyi sonucu vereceğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bir sürü farklı web sitesi tasarım stilinden (sabit, statik, akışkan vb.) Bahseden çevrimiçi makalelere rastlayabilirsiniz. Bununla birlikte, günümüzün mobil merkezli dünyasında, bir web sitesini doğru şekilde tasarlamak için kullanılacak yalnızca iki web sitesi stili vardır: uyarlanabilir ve duyarlı.

Uyarlanabilir Web Siteleri

Uyarlanabilir web tasarımı, belirli ekran boyutları için özelleştirilmiş bir web sitesinin iki veya daha fazla sürümünü kullanır. Uyarlanabilir web siteleri, sitenin hangi boyutta görüntülenmesi gerektiğini nasıl algıladığına bağlı olarak iki ana kategoriye ayrılabilir:

Cihaz Türüne Göre Tasarlanır

Tarayıcınız bir web sitesine bağlandığında, HTTP isteği, sunucuyu sayfayı görüntülemeye çalışan aygıt türü hakkında bilgilendirecek “kullanıcı aracısı” adlı bir alan içerecektir. Uyarlanabilir web sitesi, hangi cihaza (ör. Masaüstü, mobil, tablet) ulaşmaya çalıştığına bağlı olarak sitenin hangi sürümünün görüntüleneceğini bilecektir. Tarayıcı penceresini bir masaüstünde küçültürseniz, sayfa yeni boyuta küçülmek yerine “masaüstü sürümünü” görüntülemeye devam edeceğinden sorunlar ortaya çıkacaktır.

Tarayıcı Genişliğine Göre Tasarlanır

“Kullanıcı aracısını” kullanmak yerine web sitesi, sürümler arasında geçiş yapmak için medya sorgularını (bir web sayfasının farklı ekran boyutlarına uyum sağlamasına olanak tanıyan bir CSS özelliği) ve kesme noktalarını (belirli genişlik boyutları) kullanır. Yani bir masaüstü, tablet ve mobil versiyona sahip olmak yerine 1080px, 768px ve 480px genişliğinde versiyonlara sahip olacaksınız. Bu, tasarım sırasında daha fazla esneklik ve web siteniz ekran genişliğine göre uyarlanacağından daha iyi bir görüntüleme deneyimi sunar.

Uyarlanabilir Web Siteleri Artıları

WYSIWYG düzenleme (ne görüyorsanız onu alırsınız)
Özel tasarımlar daha hızlı ve kodsuz oluşturmak daha kolaydır
Tarayıcılar arası ve cihazlar arası uyumluluk
Hızlı yüklenen sayfalar

Uyarlanabilir Web Siteleri Eksileri

“Cihaz türü” kullanan web siteleri, bir masaüstünde daha küçük bir tarayıcı penceresinde görüntülendiğinde bozuk görünebilir
Yalnızca duyarlı sitelerin başarabileceği belirli etkilere ilişkin sınırlamalar

Duyarlı (Responsive) Web Siteleri

Duyarlı web siteleri, her bir öğenin kabında kapladığı yüzdeye dayalı esnek ızgara düzenleri kullanabilir: bir öğe (örneğin, bir başlık) kapsayıcısının% 25’i ise, bu öğe ekran boyutundaki değişiklik ne olursa olsun% 25’te kalacaktır. Duyarlı web siteleri, her ekran boyutunda özel bir görünüm oluşturmak için kesme noktaları da kullanabilir, ancak yalnızca bir kesme noktasına ulaştıklarında uyum sağlayan uyarlanabilir sitelerin aksine, duyarlı web siteleri ekran boyutuna göre sürekli olarak değişir.

Duyarlı (Responsive) Web Siteleri Artıları

Cihaz türünden bağımsız olarak her ekran boyutunda harika deneyim
Duyarlı web sitesi oluşturucuları genellikle katıdır ve bu da tasarımın “kırılmasını” zorlaştırır
Başlamak için tonlarca kullanılabilir şablon

Duyarlı (Responsive) Web Siteleri Eksileri

Kaliteyi sağlamak için kapsamlı tasarım ve test gerektirir (sıfırdan başlarken)
Koda erişmeden özel tasarımlar zor olabilir
Web sitesi kurucularının hem uyarlanabilir hem de duyarlı özellikler içerebileceğini unutmamak önemlidir. Örneğin, WordPress kısa süre önce, web sitesinin kendisi hala uyarlanabilir olsa bile içeriğinizin duyarlı davranmasına izin veren bir dizi özellik sundu.

Uyarlanabilir – Responsive Web Sitesi Oluşturucular

Wix ve WordPress , tartışmasız bugün piyasadaki en iyi iki görsel web sitesi kurucusudur . Her ikisi de uyarlanabilir bir yaklaşım kullanır, bu da sürükle ve bırak özelliklerinin ve WYSIWYG özelliklerinin rakipsiz olduğu anlamına gelir. Tek bir kod satırı yazmak zorunda kalmadan hemen hemen her şeyi oluşturabilirsiniz.

Wix, 2006 yılından beri piyasada ve o zamandan beri hemen hemen her iş ihtiyacına uyacak çok çeşitli özellikler ve şablonlar geliştirdi. Bugün, yeni başlayanlar için en kolay araçlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Wix, 2006 yılından beri piyasada ve o zamandan beri hemen hemen her iş ihtiyacına uyacak çok çeşitli özellikler ve şablonlar geliştirdi. Bugün, yeni başlayanlar için en kolay araçlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Bu kategoride bir kazanan seçmek zor olsa da, akılda tutulması gereken birkaç nokta aşağıda belirtilmiştir:

En özelleştirilebilir deneyimi arıyorsanız, WordPress’u seçin.
Gerçekten kolay bir şey arıyorsanız ve çok fazla tasarım deneyiminiz yoksa, Wix’i seçin.
Bir geliştiriciyle çalışmak istiyorsanız, WordPress’u seçin.
Birçok şablon seçeneği istiyorsanız, Wix’i seçin.
Kısayolları ve masaüstü yayıncılık uygulamalarında bulunan deneyimi seviyorsanız, WordPress’u seçin.
Her iki platform da ücretsiz deneme sunduğundan, karar vermeden önce ikisini de denemenizi öneririz.

Duyarlı Web Sitesi Oluşturucular

Squarespace gibi araçlar duyarlı web sitesi oluşturucular sunar, ancak bu, düzenleme deneyiminizin daha sınırlı olduğu anlamına gelir. Akıcı yanıt veren bir web sitesi oluşturmak zordur ve nasıl kodlanacağını bilmeden, duyarlı web sitesi oluşturucuları kullanarak benzersiz web siteleri oluşturmak neredeyse imkansızdır.

Webflow ve Froont gibi daha karmaşık web tasarım araçlarının devreye girdiği yer burasıdır . Bu araçlardan birini kullanmaya çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı artılar ve eksiler şunlardır:

Duyarlı Web Sitesi Artıları

Kod yazmak zorunda kalmadan özel yanıt veren siteler oluşturma yeteneği
Sayfadaki her öğe üzerinde eşsiz kontrol
Kodu başka bir yerde barındırmak için dışa aktarma yeteneği

Duyarlı Web Sitesi Eksileri

Dik öğrenme eğrilerine sahip karmaşık araçlar
Uyarlanabilir web sitesi oluşturuculara göre daha yavaş tasarım süreci

Sonraki adımlar
Umarım bu makale, web tasarımındaki temel noktaları daha iyi anlamanıza yardımcı olmuştur. İncelemek için, hem güzel hem de işlevsel olan bir web sitesi tasarlarken bazı temel unsurlara bir göz atalım:

 1. Kullanıcı her zaman önce gelir: Kullanıcı deneyimi tasarımınızın ön saflarında yer almalıdır, çünkü web sitenizin ziyaret edilmeye değer olup olmadığını nihai olarak kullanıcılarınız belirleyecektir.
 2. İhtiyaçlarınız için en iyi web sitesi oluşturucuyu seçin: web sitenizin temel işlevlerinin ne olacağını kendinize sorun ve bu ihtiyaçların karşılanmasını sağlayacak bir web sitesi kurucu seçin.
 3. Görsel öğelerin dengelenmesi: İletmeye çalıştığınız mesajların değerini azaltan aşırı uyarıcı bir web sitesinden kaçınmak için metniniz, grafikleriniz, multimedya ve renk düzeniniz arasında bir denge sağlamak önemlidir.

Artık web sitesi tasarımının temellerini öğrendiğinize göre, web sitesi oluşturucu türleri, tasarım trendleri, tasarım öğeleri ve çok daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla gönderiye göz atmayı unutmayın.

Riko BLOG