Grafik tasarım deyince aklınıza sanatsal reklamlar geliyor mu? Web sitelerinde göz alıcı grafikler? Dergilerde şaşırtıcı şekilde düzenlenmiş formalar? Bu örnekler kesinlikle grafik tasarım tanımına uysa da, terim pek çok şeyi kapsar: posterler, infografikler, kitap kapakları, ürün etiketleri, logolar, kartvizitler, işaretler, web sitesi düzenleri, mobil uygulamalar, yazılım arayüzleri – liste uzayıp gidiyor.

Peki grafik tasarım tam olarak nedir? Bu grafik tasarım örneklerini listelemek iyi bir başlangıçtır, ancak resmin tamamını göstermez. Tüm grafik tasarım alanının ayrıntılarını ve inceliklerini tek bir makalede ele almak mümkün olmasa da, bu üst düzey genel bakış, bu yaratıcı kariyer alanını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Profesyonel bir grafik tasarımcı olmakla ilgileniyorsanız, alanın temellerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Öncelikle Grafik Tasarım Nedir?

Göre Amerikan Grafik Sanatları Enstitüsü (AIGA) , grafik tasarım olarak tanımlanır “sanat ve planlama uygulama ve görsel ve metinsel içerik ile fikir ve deneyimlerini projelendirme.” Diğer bir deyişle, grafik tasarım belirli fikirleri veya mesajları görsel bir şekilde iletir. Bu görseller, bir işletme logosu kadar basit veya bir web sitesindeki sayfa düzenleri kadar karmaşık olabilir.

Tasarımcı Alexandros Clufetos , grafik tasarımın tanımını detaylandırması istendiğinde, “Grafik tasarım, grafiksel ve metinsel öğeleri alır ve bunları birden çok medya türüne uygular” diyor . “Üreticinin tüketiciyle bağlantı kurmasına yardımcı oluyor. Projenin, etkinliğin, kampanyanın veya ürünün mesajını iletir.”

Grafik tasarım, şirketler tarafından reklam yoluyla ürünleri tanıtmak ve satmak için, web siteleri tarafından karmaşık bilgileri Infographics aracılığıyla sindirilebilir bir şekilde iletmek için veya işletmeler tarafından diğer şeylerin yanı sıra markalaşma yoluyla bir kimlik geliştirmek için kullanılabilir.

“Her gün, etrafımızdaki pek çok incelikli sanatsal şeyi olduğu gibi kabul ediyoruz. Ancak her dergi köşesinde, çıkış tabelasında veya ders kitabında gizli, algılarımızı etkileyen bir dizi tasarım fikri yatıyor” diyor illüstrasyon stüdyosu ProductViz’in kurucusu Jacob Smith .

Birçok grafik tasarım projesinin reklamlar ve logolar gibi ticari amaçlara sahip olmasına rağmen, diğer bağlamlarda da kullanıldığını ve grafik tasarım çalışmalarının genellikle yalnızca sanatsal ifade için bir araç olarak yaratıldığını hatırlamak da önemlidir.

Grafik Tasarım Temelleri

Grafik tasarımın anlamını daha iyi anlamak için tasarımı oluşturan unsurların ve ilkelerin farkında olmak önemlidir. Öğeler, görsel olarak çarpıcı ve etkileyici tasarımlar oluşturmak için birbirleriyle bağlantılı veya zıt olarak kullanılır.

Bu grafik tasarım öğeleri şunları içerir:

 • Renk
 • Form
 • Hat
 • Şekil
 • Boyut
 • Uzay
 • Doku

Grafik tasarımcılar ayrıca, bir tasarımın etkili bir kompozisyon elde etmesine yardımcı olan bir dizi yönerge olan tasarım ilkelerine de bağlıdırlar. Bu temel ilkeler, iş parçası için denge ve istikrar yaratmaya yardımcı olur.

Bu grafik tasarım ilkeleri şunları içerir:

 • Denge
 • Kontrast
 • Vurgu
 • Hareket
 • Oran
 • Ritim

Eskilerin “kurallar çiğnenmek içindir” dediğini duymuşsunuzdur ki bu durumda kesinlikle doğru gelebilir. Ancak iyi bir grafik tasarımcı, onları kırmak için bilinçli bir karar vermeden önce bu ilkeleri anlamalıdır.

Grafik Tasarım Türleri

Daha önce de belirtildiği gibi, tek bir grafik tasarım anlamı yoktur. Grafik tasarım, baskı ve web tasarımından animasyon ve hareketli grafiklere kadar birçok alan ve uzmanlıktan oluşur. Grafik tasarım, hemen hemen her ilgi alanına sahip bireyler için fırsatlar ve seçenekler sunar.

30 yıl önce birisine grafik tasarımı tanımlamasını sormuş olsaydınız, cevabı muhtemelen dergiler, film afişleri ve reklamlar gibi baskıyla ilgili örneklere odaklanmış olurdu. Şimdi, birkaç yeni grafik tasarım türünü doğuran dijital çağda yaşıyoruz.

Günümüzün en dikkate değer grafik tasarım örneklerinden bazıları, teknolojideki ilerlemelerden kaynaklanmaktadır. İşte bu grafik tasarım türlerinden bazılarına bir bakış:

Web sitesi tasarımı , kullanıcılar için ilgi çekici ve sezgisel web sayfaları oluşturmayı içerir. Buna genel düzen, renk şeması ve gezinme dahildir.
Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı , bir web sitesi veya uygulamanın kullanımının kolay ve tatmin edici olmasını sağlamaya odaklanır. Bu tasarımcılar değer, kullanılabilirlik, benimsenebilirlik ve arzu edilirliği vurgular.
Hareketli grafik tasarımı —veya animasyon— özel efektler, TV şovları, video oyunları ve filmler aracılığıyla görsel öğelere hayat verir.
Ortak grafik tasarım işleri
Yeni grafik tasarım türlerini tanıtan teknolojik gelişmelerle birlikte, yeni grafik tasarım işleri de ortaya çıkmıştır. Bu evrim, bu alandaki kariyerlerin tüm manzarasını değiştirdi.

Öncelikli olarak basılı yayınevleri için çalışan “geleneksel” grafik tasarımcılarına olan talep önemli ölçüde düştü, ancak bu tüm hikayeyi anlatmıyor. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, grafik tasarımcıların bilgisayar sistemleri tasarım hizmetlerinde istihdamının 2028 yılına kadar yüzde 24 oranında artması bekleniyor . 1 Bu talebin çoğu, işletmelerin ve kuruluşların dijital varlıklarını artırmayı amaçladıkları için artan dijital grafik ve görüntü ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

Bununla birlikte, bazı yaygın grafik tasarım iş unvanları nelerdir? Geçen yıl içinde grafik tasarım diploması isteyen 30.000’den fazla iş ilanını analiz ettik. 2 Veriler, en yaygın iş unvanlarını belirlememize yardımcı oldu:

 • Grafik tasarımcı
 • Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcısı
 • Web tasarımcısı
 • Sanat Yönetmeni
 • Yaratıcı yönetmen

Gördüğünüz gibi, uygun bilgi ve eğitimle donatıldıktan sonra, orada birkaç grafik tasarım işi seçeneği var. Kariyerinizi kişisel becerilerinize ve ilgi alanlarınıza göre ayarlama yeteneğine sahipsiniz.

Popüler Grafik Tasarım Araçları

Artık ne tür işler ve uzmanlıklar olduğunu bildiğinize göre, işin yapılmasına yardımcı olan grafik tasarım araçlarını tanımanız faydalı olacaktır. Tasarımcıların kullandığı en temel ve en ucuz araçlardan biri eskiz defteridir. Grafik tasarımcılar, süreci tamamlamak için bir bilgisayara dönmeden önce genellikle fikirleri veya kaba taslakları kağıda çizerler.

Bununla birlikte, baskı için tasarım yapıyor olsanız bile, bilgisayarlar ve tasarım yazılımları günümüzün dijital ortamında olmazsa olmazlardır. İhtiyacınız olan bilgisayar türü tercihe bağlıdır, ancak yazılım söz konusu olduğunda Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi Adobe ürünleri grafik tasarım dünyasının temel dayanaklarıdır. Yeni başlıyorsanız ve Adobe ürünlerinin genellikle taşıdığı yüksek fiyat etiketine bağlı kalmak istemiyorsanız, GIMP gibi benzer ücretsiz açık kaynaklı yazılımlar temel konularda uzmanlaşmaya başlamanıza yardımcı olabilir.

Son olarak, bir grafik tasarımcının en çok ihtiyaç duyduğu şey fikirler ve ilhamdır. Duckpin Design’ın kurucu ortağı Chad Birenbaum, “Tasarımınızın ve iletişiminizin temeli olarak hizmet eden sağlam bir konsepte sahip olmanız gerekiyor” diye açıklıyor . “Bu kavram ve fikir önce kağıt üzerinde çalışmalı ve sonra bilgisayar, kavramı hayata geçirmek için bir araç olarak kullanılmalıdır.”

Grafik tasarımcılar çevrelerindeki dünyadan ilham alırlar, bu yüzden yeterince yaratıcı olmadığınızdan endişeleniyorsanız dışarı çıkın, meslektaşlarınızdan fikir alın veya internetten fikir arayın. Yaratıcı enerjinizin akmasına yardımcı olabilecek birçok ilham verici grafik tasarım blogu var.

Grafik Tasarımda Geleceğinizi Yaratın

Grafik tasarım tam olarak nedir? Az önce öğrendiğiniz gibi, herkese uyan tek bir tanım yoktur. İş sorunlarını çözmek veya ilham almak için grafik tasarımı kullanmanın sayısız yolu vardır. Grafik tasarımın sizin ve gelecekteki kariyeriniz için ne anlama geldiğini belirlemek size kalmış.

Tasarım konusunda bilgi sahibi olmak harika bir başlangıç ​​ama bir grafik tasarımcının diğer doğal özelliklerine sahip misiniz? “

Riko BLOG